Aktuality

Energetici pořádají speciální noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany. Pro velký zájem přidávají nový termín

září 2021

Energetici pořádají speciální noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany. Pro velký zájem přidávají nový termín

Mimořádně velký zájem má veřejnost o podzimní noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany. Každý zářijový pátek se ve 21 hodin pro zájemce o prožití noční atmosféry elektrárny mimořádně otvírají dveře infocentra i samotné elektrárny. Stovka šťastlivců má příležitost zažít noční provoz elektrárny, strojovny, skladu s použitým palivem nebo trenažeru blokové dozorny v tzv. „jiném světle“. Zájemci všechny zářijové termíny obsadili během pár dnů. Energetici proto přichází s přídavkem v podobě nového termínu noční exkurze na pátek 8.10.

Letošní ročník nočních exkurzí přichází po loňské preventivní pauze a je zaměřen na spolehlivost a ekologickou čistotu výroby elektřiny. Návštěvníci mají možnost zhlédnout film popisující celý životní cyklus paliva od zpracování přírodní suroviny až po uskladnění po jeho použití v reaktoru, a dále na čistotu provozu z pohledu emisí a vlivu na životní prostředí. Na podobné exkurze se každoročně sjíždí zájemci z různých koutů naší republiky. Každý pátek se do elektrárny může podívat maximálně 32 účastníků nočních exkurzí.

„Nejen pohled na elektrárnu, ale i život v ní, je v noci ve srovnání s denním výrazně jiný. Vše se jakoby ztiší a návštěvníci mají příležitost vnímat jiné zvuky i pohledy, které při denním světle tak nevynikají. Díky příznivé epidemiologické situaci jsme vyhověli velkému počtu zájemců a přidali ještě jeden termín na druhý říjnový pátek,“ řekl Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Začátek exkurze je vždy ve 21 hodin a konec v noci 01:00 hod. Zájemci o poslední letošní termín noční prohlídky 8.10. se mohou hlásit na adresu infocentrum.edu@cez.cz , kde uvedou své jméno a příjmení, datum narození, číslo platného OP, státní příslušnost, název zaměstnavatele a telefonní číslo.

Zájem o Jadernou elektrárnu Dukovany je u veřejnosti i po několikaměsíční preventivní pauze stále vysoký. Už v průběhu letních prázdnin patřila elektrárna Dukovany a Dalešice s návštěvností 15 tisíc návštěvníků k nejnavštěvovanějším místům regionu. Oblíbenou akcí infocentra jsou také 24 hodin otevřených dveří nebo filmová představení Letního autokina.