Naše činnost

Přidali jsme se k výzvě premiérovi

prosinec 2020

Přidali jsme se k výzvě premiérovi

Ekoregion 5 podepsal dopis s výzvou k dodržení termínu vylášení tendru na Dukovany. 

Celé znění otevřené výzvy:

 

Vážený pane premiére, 

obracíme se na vás jako zástupci významných českých firem, regionálních institucí, obcí a měst širokého regionu JE Dukovany s více než sto třiceti tisíci obyvateli s výzvou k dodržení termínu zásadního úkolu přípravy výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech, kterým je vyhlášení tendru na dodavatele stavby.

Jakkoli chápeme složitost tohoto tendru, technických podmínek a bezpečnostních aspektů, není možno odsouvat vyhlášení termínu tendru, natož čekat na nové volby do poslanecké sněmovny v příštím roce. Dobře si vzpomínáme na vaši kritiku předešlého premiéra Sobotky, že rozhodnutí vlády o výstavbě nových jaderných bloků odsunul na budoucí vládu, čímž došlo k obrovskému skluzu v přípravě výstavby.

Na základě námi dostupných informací neznáme jediný důvod, proč by se vyhlášení tendru mělo odsouvat. Od všech zainteresovaných aktérů tendru jsme doposud slyšeli, že tendr je po všech stránkách připraven, došlo k zapracování všech připomínek a že nic nebrání k jeho vyhlášení. 

Bohužel poslední dobou se vše točí kolem geopolitické bezpečnosti, účasti či neúčasti některých zahraničních firem. Odsunutím termínu vyhlášení tendru na rozhodnutí nové vlády se nezbavíme tohoto problému, jen nabereme zase několikaletý skluz, ohrozíme konečný termín spuštění bloku a možná i definitivně pohřbíme energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky. 

Vážený pane premiére, 

žádáme vás o učinění takového rozhodnutí, aby byl tendr vyhlášen včas, aby nedošlo k zpochybnění výstavby a naše české firmy a obce v regionu se mohly připravovat na tuto významnou investici.

Děkujeme, že se této výzvě budete věnovat.

 

za Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonáš, předseda

za Energoregion 2020, Vladimír Měrka, předseda

za Ekoregion 5, Petra Jílková, předsedkyně

za Krajskou hospodářskou komoru Kraje Vysočina Richard Horký, předseda představenstva 

 

V Třebíči dne 30. listopadu 2020