Do Jaderné elektrárny Dukovany letos ČEZ investuje necelé dvě miliardy korun. Obnova se bude týkat především modernizace části výrobních zařízení a bezpečnostních systémů i výstavby nové sedmipatrové administrativní budovy. Plánovaná výše investic je proti loňskému roku o necelých 200 milionů nižší.
V pondělí 21. března se na Střední průmyslové škole v Třebíči uskutečnila valná hromada Energetického Třebíčska za účasti předsedy Senátu Miloše Vystrčila, náměstka ministra průmyslu Tomáše Ehlera, generálního ředitele EDU II Petra Závodského, ředitele Jaderné elektrárny Dukovany Romana Havlína, ředitele SÚRAO Jana Prachaře a dalších významných hostů. Stalo se tak několik dnů po vyhlášení tendru na výstavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech.
Dnes ČEZ, respektive jeho stoprocentní dceřiná společnost Elektrárna Dukovany II, zahájil výběrové řízení na dodavatele stavby nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany.
První výrobní blok aktuálně energetici odpojili od přenosové sítě. Zahájili tak odstávku, při které vymění čtvrtinu paliva a v plánu mají i řadu dalších prací. Výkon bloku začali operátoři snižovat dnes v půl sedmé ráno. Úplně přestal blok bezemisní energii dodávat po odpojení obou turbosoustrojí od přenosové sítě v 11:14. Z jaderných bloků tak zůstávají v provozu tři ze čtyř dukovanských bloků a oba temelínské bloky.
Pomoc při dopravních nehodách, požárech, záchraně lidských životů nebo poskytování technické pomoci, to byly nejčastější zásahy podnikových hasičů Jaderné elektrárny Dukovany v okolí elektrárny v uplynulém roce. Jejich počet poprvé překročil hodnotu padesát. Jednotka se vedle zásahů v elektrárně specializuje na vyprošťování osob při dopravních nehodách, záchranu osob ve výškách i hloubkách, na likvidaci chemických látek nebo poskytování první zdravotnické pomoci. Díky poloze elektrárny byli v loňském roce hasiči z Dukovan vysláni k 51 zásahům na území kraje Jihomoravského i kraje Vysočina.
V Jaderné elektrárně Dukovany dnes energetici ukončili odstávku 2. bloku. Během ní vyměnili více než čtvrtinu paliva a zkontrolovali a modernizovali řadu zařízení. Zároveň už ale připravují další odstávku, tentokrát prvního výrobního bloku. Ta by měla začít 19. února.
Čeští a slovenští odborníci ještě zintenzivní spolupráci v oblasti řešení otázek životnosti jaderných zařízení nebo snižování objemu odpadů v jaderných elektrárnách. Vyplývá to z dnes uzavřeného Memoranda o spolupráci mezi společností ČEZ a státní slovenskou firmou JAVYS. Slovensko i Česká republika, stejně jako řada dalších zemí, deklarují, s ohledem na ochranu klimatu a stabilitu dodávek, zájem rozvíjet jadernou energetiku.
Grantové programy Nadace ČEZ se opět otevírají. Některé jako např. „Podpora regionů“ nebo „Oranžové hřiště“ nabízí podporu celoročně. Granty „Stromy“ a „Oranžové přechody“ odstartovaly na počátku února a podání žádostí je časově omezeno.
Vzhledem k volné kapacitě níže uvedených termínů nyní nabízíme možnost přihlásit a registrovat se na očkování i Vám a obyvatelům vašich obcí, starších 16 let.