Aktuality

ČEZ v Dukovanech v souladu s plánem druhý výrobní blok

květen 2024

ČEZ v Dukovanech v souladu s plánem druhý výrobní blok

ČEZ v Jaderné elektrárně Dukovany dnes odstaví druhý výrobní blok kvůli pravidelné údržbě, kontrolám zařízení a výměně části paliva. Operátoři přesně v poledne začnou snižovat výkon reaktoru a ve večerních hodinách přestane blok dodávat elektrickou energii do sítě. Zbývající tři bloky elektrárny Dukovany jsou v provozu na nominálním výkonu.

Na druhém výrobním bloku se jedná v pořadí o 37. odstávku pro pravidelnou výměnu paliva od jeho spuštění v roce 1986. Od té doby energetici na tomto bloku vyrobili 127 020 GWh čisté bezemisní energie, která by stačila na pokrytí celkové spotřeby České republiky na 2 roky.

 

Hlavním úkolem techniků bude zkontrolovat, ověřit a odzkoušet tisíce zařízení a komponent pro další několikaměsíční bezpečný a spolehlivý provoz bloku. „Čeká nás řada standardní a rutinní práce, ale také 61 technických a investičních akcí, souvisejících se zajištěním bezpečného a efektivního provozu minimálně do roku 2047,“ vysvětluje Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

 

V následujících týdnech čeká energetiky přes 18 tisíc pracovních úkolů. Mezi časově a technicky nejnáročnější činnosti, které musí energetici zvládnout, patří kontroly těsnosti teplosměnných trubek a čištění parogenerátorů, generální údržba dvou z šesti hlavních cirkulačních čerpadel nebo desetiletá generální revize dieselgenerátoru číslo 4. Energetici budou dále pokračovat ve výměně blokových úsekových rozvaděčů s napětím 0,38 kV, kterou v rámci zajištění minimálně šedesátiletého provozu elektrárny provádí na všech čtyřech blocích. Stejně jako v dubnu na třetím výrobním bloku by i na druhém bloku měli operátoři po opětovném spuštění najet druhý blok na nově nastavený stoprocentní výkon, který energetikům umožní dosáhnout vyšší výroby ze současných 500 MW až na nových 511 MW.

 

„Tato a částečně i další odstávka v Dukovanech vychází na letní období, což je sice náročné z pohledu zaměstnanců a dodavatelů, ale logické z pohledu výroby. V létě zpravidla registrujeme o něco nižší spotřebu a zároveň vysokou výrobu především fotovoltaických elektráren,“ dodává Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

 

Odstávky jaderných bloků navíc energetici koordinují. Aktuálně se do finální fáze blíží výměna paliva a práce na prvním temelínském bloku. Ukončení odstávky dukovanské „dvojky“ předpokládá ČEZ v průběhu srpna, přesný termín se ale bude odvíjet především od výsledků prováděných kontrol a testů. Na konec odstávky druhého bloku energetici navážou odstávkou bloku prvního.