Aktuality

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, dnes předala Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) hodnoticí zprávu nabídek na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. V ní doporučila pořadí, tedy návrh na preferovaného dodavatele nového jaderného bloku nebo bloků. K tomu, s kým začne jednání o finální podobě smluv, se nyní vyjádří Vláda ČR.

Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu

Jaderná elektrárna Dukovany má novou sedmipatrovou budovu, která nabízí špičkové podmínky pro výcvik a práci jejích zaměstnanců a spolupracovníků. Na dvou letech stavby se podílela společnost ČEZ, která je provozovatelem elektrárny, a další dodavatelé. Budova je vybavena učebnami i simulátory, kde se mohou jaderní odborníci zdokonalovat v teorii i praxi. Kromě toho budova disponuje kancelářemi a jídelnou, které zvyšují komfort a spokojenost pracovníků.

ČEZ v Dukovanech v souladu s plánem druhý výrobní blok

ČEZ v Jaderné elektrárně Dukovany dnes odstaví druhý výrobní blok kvůli pravidelné údržbě, kontrolám zařízení a výměně části paliva. Operátoři přesně v poledne začnou snižovat výkon reaktoru a ve večerních hodinách přestane blok dodávat elektrickou energii do sítě. Zbývající tři bloky elektrárny Dukovany jsou v provozu na nominálním výkonu.

ČEZ na dnech otevřených dveří školicího střediska odhalí, jak se rodí jaderní profesionálové

ČEZ podruhé v historii zpřístupní Centrum přípravy personálu pro pracovníky jaderných elektráren. První dva dny jsou určené především pro studenty vysokých a středních škol, kteří si mohou toto speciální zařízení přijít prohlédnout celý čtvrtek 16. května a v pátek 17. května dopoledne. Všichni ostatní mohou standardně nepřístupné prostory navštívit od 13 hodin v pátek 17. května a v průběhu celého dne pak i v sobotu 18. května. Z důvodu omezené kapacity je nutné se předem zaregistrovat.

Dukovany budou chránit vojáci ze zálohy, začíná cvičení SAFEGUARD 2024

U Jaderné elektrárny Dukovany právě startuje součinnostní cvičení SAFEGUARD Dukovany 2024. V jeho průběhu se budou na různých místech v okolí elektrárny pohybovat vojáci Armády České republiky. Jejich přítomnost zaměstnance ani veřejnost nijak neomezí. Cvičení, jehož cílem je prověřit připravenost k zajištění vnější ochrany jednoho z nejstřeženějších objektů v zemi, je neveřejné a v jeho okolí může být slyšet cvičná střelba nebo mohou být vidět kouřové efekty, na které nebude třeba nijak reagovat.

Termín pro podání závazné nabídky až na čtyři jaderné bloky se prodlouží o dva týdny

Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s. ze Skupiny ČEZ prodlouží termín pro podání aktualizovaných nabídek na pátý blok v Dukovanech a závazných opcí na další tři bloky -  šestého bloku v Dukovanech a dvou v lokalitě Temelín. O prodloužení zažádala společnost Électricité de France (EDF), stát zastoupený Ministerstvem průmyslu a obchodu doporučil této žádosti vyhovět. Termín pro podání aktualizovaných nabídek je nyní 30. duben 2024 a celkový harmonogram projektu se nemění.

ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany dnes v noci úspěšně obnovili výrobu na třetím výrobním bloku. S mírným předstihem tak ukončili první letošní odstávku 3. reaktorového bloku pro pravidelnou údržbu, kontroly zařízení a výměnu části paliva za čerstvé. Operátoři aktuálně zvyšují výkon bloku a provádí další předepsané testy a kontroly zařízení. V Dukovanech jsou tak nyní v provozu všechny čtyři výrobní bloky a dva bloky v Temelíně.

V Dukovanech proběhne mimořádná zkouška sirén se speciálním kolísavým zvukovým signálem

Mimořádná zkouška areálových sirén Jaderné elektrárny Dukovany proběhne ve středu 3. dubna.  Kolísavý tón v délce 140 sekund bude znít v areálu elektrárny přesně v časech 12:00 a 12:15 hod. Na tyto speciální akustické signály, které budou znít souběžně s celostátní zkouškou sirén, obyvatelé nemusí nijak reagovat.

Společnosti Teplárny Brno a ČEZ podepsaly strategické smlouvy o výstavbě horkovodu z Dukovan do Brna

Výstavba horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna vstoupila do své nejdůležitější fáze. Společnost Teplárny Brno, která je investorem horkovodu, podepsala strategické smlouvy s ČEZ o vyvedení tepla z dukovanských bloků na hranici elektrárny. Jedná se o další klíčový milník v přípravě jedné z nejvýznamnějších energetických staveb v České republice.

Stavět se mohou až čtyři bloky, rozhodla vláda

Vláda Petra Fialy na jednání ve středu 31. ledna 2024 za účasti prezidenta republiky Petra Pavla schválila dodatek k první prováděcí smlouvě týkající se tendru na výstavbu nového bloku v Dukovanech.