Aktuality

Čtvrtý rok po sobě jaderné elektrárny překonaly výrobu 30 TWh bezemisní energie

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín včera večer dosáhly jednoho z důležitých ročních milníků, kdy společně vyrobily 30 000 000 MWh elektřiny. 

Do Dukovan se po dvou letech vrátily adventní trhy a byly mimořádně úspěšné

Téměř sedmdesát tisíc korun vydělaly chráněné dílny během dvoudenních adventních trhů v Jaderné elektrárně Dukovany. Své výrobky představilo zaměstnancům elektrárny osm neziskových organizací z regionu, pro které to byla příležitost nákupu originálních vánočních dárků a současně možnost přispět formu výdělku přímo chráněným dílnám.

Roční provoz největšího parkoviště s fotovoltaickou elektrárnou u nás naplnil očekávání a přilákal stovky řidičů

První rok provozu má za sebou největší tuzemská fotovoltaika zastřešující parkoviště, tzv. carport, který se nachází přímo u Jaderné elektrárny Dukovany.  Vedle dosažení očekávaných výsledků výroby, kterou tento bezemisní zdroj s výkonem 831 kWp dosáhl za prvních 12 měsíců, navíc díky poskytovanému komfortu přilákal stovky řidičů a stal se tak nejvyužívanější parkovací plochou elektrárny.

České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy v ochraně životního prostředí

Jaderné elektrárny Dukovany i Temelín splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životního prostředí. Takový je hlavní závěr recertifikačního auditu mezinárodní společnosti Det Norske Veritas. Prestižní ekologický certifikát pro oblast řízení ochrany životního prostředí drží Dukovany nepřetržitě už od roku 2001 a temelínská elektrárna od roku 2004.

Energetici v Dukovanech zmodernizovali rozvodnu 400 kV  a zvýšili její odolnost proti zkratu

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany dokončili modernizaci vysokonapěťové rozvodny 400 kV, přes kterou se do přenosové sítě přenáší čistá bezemisní elektřina ze čtyř dukovanských bloků. Letos v listopadu energetici ukončili práce na rekonstrukci rozvodny, která trvala dva roky a ČEZ do ní investoval přes 70 milionů korun. Zařízení rozvodny s vyšší zkratovou odolností by mělo zajistit její spolehlivý provoz do konce plánovaného provozu elektrárny.

Čerstvě upečený kváskový chléb zavoněl Jadernou elektrárnou Dukovany

Petr, Honza, Jana a Maruška přivezli dnes brzy ráno do Dukovan z terapeutické třebíčské kavárny a pekárny Vrátka zásobu čerstvě upečených kváskových žitných chlebů. Nechyběla tradiční škvarková pomazánka, lahodné koláčky, ani kvalitní filtrovaná káva. Tržba za necelé 3 hodiny prodeje dosáhla rekordní částky 21 106 korun.

Tři firmy podaly nabídky na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, obdržela koncem listopadu 2022 nabídky od tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Jedná se o americko-kanadský Westinghouse, francouzskou EdF a korejskou společnost KHNP. Nyní proběhne ze strany EDU II analýza nabídek a následně jednání s uchazeči. Poté v polovině září příštího roku předloží uchazeči finální nabídky.

V Dukovanech skončila odstávka 3. výrobního bloku

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany dnes ukončili poslední odstávku pro výměnu paliva v letošním roce na 3. výrobním bloku. 

Starostové se sešli nad plánem vybudování cyklotrasy Třebíč-Dukovany

Ve čtvrtek 3. listopadu se v dalešickém pivovaru sešli starostové obcí na budoucí cyklostezce mezi Třebíčí a Jadernou elektrárnou Dukovany. Pracovního jednání se za jadernou elektrárnu, která výstavbu cyklotras a cyklostezek v regionu podporuje od roku 2006, zúčastnil Jiří Bezděk.