Aktuality

Diskuze s kandidáty o jádru

Energetické Třebíčsko a Okresní hospodářská komora Třebíč připravilo v pondělí 13. září v 15 hodin na zámku v Dukovanech diskuzní setkání s kandidáty do poslanecké sněmovny za Vysočinu na téma Budoucnost české jaderné energetiky a výstavba nového jaderného zdroje v Dukovanech.

Dukovany zvou na Den bezpečně pootevřených dveří, návštěvníci mimořádně uvidí skladování použitého paliva

Zájemci o jadernou energetiku v letošním roce nepřijdou o jedinečnou možnost nahlédnout do areálu Jaderné elektrárny Dukovany, která je jedním z nejpřísněji střežených objektů v České republice. Tradiční den otevřených dveří v sobotu 31. července bude mít s ohledem na platná bezpečnostní opatření a ochranu proti nemoci covid-19 novou podobu. Návštěvníci budou, kromě jiného, striktně odděleni od zaměstnanců. Podívají se také do prostor s uloženým použitým palivem.

S prázdninami obnovují provoz Infocentra ČEZ, včetně Jaderné elektrárny Dukovany. Pro návštěvníky připravili energetici řadu novinek

S prvním prázdninovým dnem otevře ČEZ znovu pro návštěvníky všechna svá informační centra. Po několikaměsíční pauze se tak budou návštěvníci moci znovu podívat například do Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín nebo do Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice a Dlouhé Stráně. Období, kdy byla všechna infocentra z preventivních důvodů uzavřena, využili energetici nejen k prohlídkám z virtuálního televizního studia, ale také k řadě vylepšení.

V jaderné elektrárně Dukovany vzniklo největší parkoviště s fotovoltaickou elektrárnou u nás

Energetici dokončili výstavbu největší tuzemské fotovoltaiky zastřešující parkoviště, tzv. carport. Použity byly oboustranné panely, jejichž spodní strana využívá odrazu světelných paprsků od zaparkovaných aut. Nový bezemisní zdroj díky svému výkonu 831 kWp vyrobí cca 850 MWh elektřiny ročně, což pokryje celoroční spotřebu téměř tří stovek domácností.

Společnost Elektrárna Dukovany II dnes požádala o vydání územního rozhodnutí pro nový jaderný zdroj v lokalitě Dukovany

Elektrárna Dukovany II, dceřiná firma společnosti ČEZ, dnes požádala o vydání územního rozhodnutí pro Nový jaderný zdroj v lokalitě Dukovany. Začíná tak další z důležitých etap v rámci přípravy stavby, zároveň ale jde o správní řízení, které nemá přímou souvislost s výběrem dodavatele. Příprava podkladů a dokumentace trvala přes dva roky a zapojilo se do ní přibližně sedm desítek odborníků.

Energetici v Dukovanech zahájili sérii letošních cvičení pěkně zostra

Sérii preventivních cvičení zahájili energetici Jaderné elektrárny Dukovany scénářem simulujícím radiační havárii v důsledku netěsnosti potrubí napájecí vody na jednom ze čtyř dukovanských boků. Cílem cvičení bylo ověřit připravenost členů organizace havarijní odezvy, kteří se kvůli ochranným preventivním opatřením proti šíření COVID-19 poprvé od března loňského roku sešli osobně přímo v havarijním středisku elektrárny. Při cvičení prověřili platnost dokumentace i funkčnost komunikačních prostředků pro řešení mimořádných událostí.

ČEZ do Dukovan pořídil nové hasičské auto pro zásahy v okolí elektrárny

Nové hasičské auto, určené pro prvotní zásah v Jaderné elektrárně Dukovany a v blízkém okolí, používají od dnešního dne profesionální elektrárenští hasiči. Představení nového auta se zúčastnili také hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a 1. náměstkyně hejtmana Hana Hajnová, kteří pomoc dukovanských hasičů v kraji ocenili při středeční návštěvě Jaderné elektrárny Dukovany. Prvozásahové auto, jehož hodnota přesahuje 7 milionů korun, je vybavena potřebnou technikou pro zásahy při požárech, dopravních nehodách, technických zásazích nebo pro poskytování předlékařské první pomoci. K zásahu mimo elektrárnu vyjíždí hasiči Jaderné elektrárny Dukovany v průměru 40krát za rok.

V Jaderné elektrárně Dukovany začala třítýdenní mise zahraničních specialitů, která prověří její provoz

Mezinárodní tým jaderných specialistů z pěti zemí od dnešního dne posuzuje a kontroluje provoz Jaderné elektrárny Dukovany. Mezinárodní mise WANO, které sdružuje provozovatele jaderných elektráren ve světě, bude po dobu tří týdnů poměřovat elektrárnu s nejlepší světovou praxí, a to hned v několika oblastech jako je například bezpečnost provozu, firemní kultura, procesy řízení i školení.

 

Návštěvníci si JE Dukovany mohou nově prohlédnout z virtuálního televizního studia

Návštěvníci si JE Dukovany mohou nově prohlédnout z virtuálního televizního studia

duben 2021Zcela nový kabát mají od dnešního dne výpravy do nejstřeženějších prostor Jaderné elektrárny Dukovany, které jsou přenášeny ze speciálního i

Zcela nový kabát mají od dnešního dne výpravy do nejstřeženějších prostor Jaderné elektrárny Dukovany, které jsou přenášeny ze speciálního interaktivního TV studia. V novém formátu virtuálních prohlídek mohou zájemci navštívit všechny elektrárny Skupiny ČEZ. Během výletu do jaderných elektráren nebo k zeleným obnovitelným zdrojům čeká návštěvníky i spousta unikátních pokusů, praktických ukázek a zábavných soutěží o ceny. Prohlídky „Virtuálně v elektrárně“ absolvovalo z pohodlí domova už přes 31 tisíc lidí. Nyní se mohou školáci a zájemci z řad veřejnosti těšit na nový zážitek.

K aktuální změně vztahů České republiky a Ruska:  Nyní nic nebrání vyhlášení tendru na nové Dukovany s oslovením  EdF, KHNP, Westinghouse

Třebíč - V pondělí 19. dubna na mimořádném zasedání výkonného výboru Energetického Třebíčska diskutovali členové situaci kolem přípravy tendru na stavbu nového jaderného bloku v lokalitě Dukovany v návaznosti na současný vývoj vztahů České republiky s Ruskou federací.