Aktuality

Světelná instalace „Světlem proti viru!“

Ve středu 29. dubna 2020 jsme zahájili iniciativu nazvanou „Světlem proti viru!“. V následujících
týdnech budeme jezdit po různých místech a svítit symbol srdce s červeným křížem. Symbol přestavuje
lásku, odvahu, statečnost a bojovnost. Chceme poděkovat všem zdravotníkům, záchranářům, hasičům,
policistům, dobrovolníkům a všem, kteří v této nelehké době zůstávají pozitivní a svými činy nebo
i myšlenkami přispívají k zvládnutí pandemie. Světelnou instalací chceme také vyzvat k trpělivosti
a opatrnosti. Symbolicky se motiv objevuje také na uzavřených budovách, které musely svůj provoz
dočasně přerušit.

Díky nadační EPPce zlepší v Jamolicích prostředí pro děti a zjednoduší práci personálu v místní mateřské školce.

V nejbližších dnech bude do aplikace EPP – Pomáhej pohybem zařazen projekt jamolické mateřské školy. Za nasbírané body proměněné na finance si ve školce v Jamolicích chtějí pořídit nové osvětlení i vybavení do kuchyně.

ČEZ v Dukovanech ukončil odstávku “trojky“, v provozu jsou teď všechny čtyři bloky

ČEZ právě ukončil odstávku pro plánovanou výměnu paliva a obnovil výrobu elektřiny na třetím bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Už ve středu operátoři v reaktoru obnovili řízenou štěpnou řetězovou reakci a včera ve 22:50 hod energetici začali dodávat bezemisní elektřinu do přenosové sítě. Nyní postupně zvyšují výkon bloku. Stoprocentního výkonu by měl blok dosáhnout v neděli, záležet bude na výsledku dalších provozních testů a zkoušek.

Přesně 3. května 1985 začal zkušební provoz první jaderné elektrárny na českém území. Jednalo se o klíčový milník, který na další desítky let posílil stabilitu energetické soustavy a soběstačnost České republiky. V průběhu následujících dvou let se energetikům podařilo spustit další tři výrobní bloky a zprovoznit celou jadernou elektrárnu. Elektrárna dodala do sítě od svého spuštění 452 milionů megawatthodin elektrické energie, která by stačila na sedm let spotřeby celé České republiky a díky ní také nemuselo být do ovzduší vypuštěno 338 milionů tun oxidu uhličitého.

Vláda schválila další kroky ohledně výstavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany.

Ani letos děti o Velikonoce se skřítky Enery nepřijdou

 Velikonoční dílničky, které se v Jaderné elektrárně Dukovany pořádají vždy krátce před Velikonocemi, se ohledem na preventivní uzavření infocentra konat nemohou. Děti ani přesto o Velikonoce se skřítky Enery - Joulinkou a Watíkem, nepřijdou. 

Jaderná elektrárna na modro. Vstup do elektrárny nasvítí energetici modrou barvou, aby tak vyjádřili svoji solidaritu s osobami s PAS

Obě jaderné elektrárny Dukovany i Temelín se společně s dalšími regiony ČEZ opakovaně připojí k celorepublikové kampani „Česko svítí modře“ s cílem více porozumět světu lidí s autismem. V noci z 2. na 3. dubna modré světlo, symbolizující komunikaci, ozáří vstup do elektrárny Dukovany. Vyjádří tak podporu a solidaritu osobám s PAS (poruchou autistického spektra), u nichž je problematickou oblastí právě komunikace. Aktuální neočekávané změny v souvislosti s opatřeními kvůli COVID 19 jsou právě pro ně velkým problémem.

České ekonomice pomůže výstavba nových Dukovan

Virem zasažený český průmysl rozjede výstavba jaderné elektrárny. Práci budou mít stovky českých firem a tisíce lidí.

Ze dne na den začali v Distingu šít roušky. Dodávají obcím i jaderným elektrárnám v Dukovanech a Temelíně

Firma Disting v Dukovanech upravila svou výrobu a pustila se do šití roušek. Zájem je obrovský. Dodávají okolním obcím, ale také Jaderné elektrárně Dukovany a Temelín. Marii Cafourkovou jsem zastihla v pondělí 23. března před polednem v šicí dílně, kde na plné obrátky švadleny šily roušky, jiní žehlili, skládali. Nestihla se ještě ani nasnídat, pořád je co řešit. Když jsme spolu vedli tento rozhovor (samozřejmě v rouškách), klepali na dveře spolupracovníci a bez odkladu operativně řešili výrobní záležitosti.

V D. Dubňanech vyučují děti na dálku

Učitele ani děti v Dolních Dubňanech uzavření škol příliš nezaskočilo. Změnil se jen způsob výuky. Místo školních tříd a paní učitelky u tabule se učí ve svých pokojích a paní učitelka s nimi mluví z obrazovky počítače. Základní škola v Dolních Dubňanech má tři třídní učitelky, a tři učitelky na menší úvazek, celkem se starají o 44 dětí. O tom, jak se jim daří vzdělávat děti na dálku, jsem si povídala s paní ředitelku Zdeňkou Procházkovou.