Aktuality

Dukovany budou chránit vojáci ze zálohy, začíná cvičení SAFEGUARD 2024

květen 2024

Dukovany budou chránit vojáci ze zálohy, začíná cvičení SAFEGUARD 2024

U Jaderné elektrárny Dukovany právě startuje součinnostní cvičení SAFEGUARD Dukovany 2024. V jeho průběhu se budou na různých místech v okolí elektrárny pohybovat vojáci Armády České republiky. Jejich přítomnost zaměstnance ani veřejnost nijak neomezí. Cvičení, jehož cílem je prověřit připravenost k zajištění vnější ochrany jednoho z nejstřeženějších objektů v zemi, je neveřejné a v jeho okolí může být slyšet cvičná střelba nebo mohou být vidět kouřové efekty, na které nebude třeba nijak reagovat.

Vojáci začnou k elektrárně najíždět dnes a v jejím okolí se budou vyskytovat až do čtvrtka 30. 5. „Cvičení Safeguard se k elektrárně vrací v souladu s doporučením Evropské komise a programu zvyšování bezpečnosti jaderných zařízení po dvou letech. V elektrárně bude cvičení zahájeno svoláním Havarijního štábu s následným cvičením členů pohotovostní havarijní odezvy“, upřesnil ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín. Cvičení Safeguard probíhají na obou jaderných elektrárnách. V Temelíně proběhlo v loni v červnu.

 

Za Armádu ČR se výcviku budou účastnit vojáci Pěší roty aktivní zálohy při Krajském vojenském velitelství Jihlava společně s vojáky Krajského vojenského velitelství Jihlava a vojenské policie. Součinnost jim budou poskytovat vybraní pracovníci Jaderné elektrárny Dukovany ve spolupráci s Havarijním štábem elektrárny. 

S ohledem na charakter ochrany elektrárny, která je součástí kritické infrastruktury a patří k nejstřeženějších objektů v zemi, budou vojáci reagovat na různé varianty simulovaného napadení objektů elektrárny.