Aktuality

Energoregion 2020 má nové vedení. Spolupráce bude pokračovat

únor 2023

Energoregion 2020 má nové vedení. Spolupráce  bude pokračovat

Zástupci 130 obcí ze sdružení Energoregion 2020 se sešli ve čtvrtek 26. ledna v Hrotovicích na volební valné hromadě. Mezi hosty byla i předsedkyně Ekoregionu 5 Petra Jílková.

Zvolili si na další čtyři roky Radu Energoregionu a také představili malou komunální techniku, kterou nakoupili z daru Nadace ČEZ. Setkání se zúčastnil i předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš. 

Po zasedaní se sešla nově zvolená Rada Energoregionu 2020 a zvolila nového předsedu. Vladimír Měrka v souvislosti s ukončením činnosti ve funkci starosty města Náměšť nad Oslavou předal pomyslné žezlo Vladimíru Korkovi, starostovi Višňové (Znojemsko). Ten byl dosavadním místopředsedou Energoregionu 2020. Do pozice místopředsedů byl zvolen starosta Nové Vsi Ladislav Horák a starosta Náměště nad Oslavou Jan Kotačka. "Spolupráce Energetického Třebíčska a Energoregionu 2020 je dlouhodobá a přínosná. Hájíme zájmy našeho energetického regionu a v tomto duchu bude naše cesta společně pokračovat,” řekl Vítězslav Jonáš. 

Zasedání se dále zúčastnil předseda Senátu Miloš Vystrčil, senátorka Hana Žáková, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Hana Hajnová,  předseda Okresní hospodářské komory Třebíč Petr Šmejkal, generální ředitel EDU II Petr Závodský a předsedkyně Ekoregionu 5 Petra Jílková. 

Malý traktor, křovinořez, pily – to jsou noví pomocníci v obcích

Energoregion 2020 také představil malou komunální techniku. Zahradní techniku za 3 miliony korun získaly obce sdružené v Energoregionu 2020 díky sousedství s Jadernou elektrárnou Dukovany. Své nové přírůstky a pomocníky v údržbě zeleně a veřejných prostranství představily Hrotovice, Nová Ves, Náměšť nad Oslavou a Oslavany.

Na každou obec přijde řada jednou za tři roky. Peníze Energoregion 2020 rozděluje podle přesně stanoveného systému, na kterém se obce dohodly. Péče o veřejný prostor a zeleň v obcích patří mezi hlavní vizitky obcí. Na tyto práce je zapotřebí malá komunální technika, některou pořizují obce právě z peněz poskytnuté Jadernou elektrárnou Dukovany. 

Tímto způsobem se společnost ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany, podílí na rozvoji a údržbě veřejného prostoru sousedících obcí. Trvalá podpora přináší jasný vzkaz o dobrém sousedství.