Naše činnost

Jednání se zástupci z francouzského jaderného regionu

duben 2024

Jednání se zástupci z francouzského jaderného regionu

Ve středu 3. dubna se starostové obcí Ekoregionu 5 setkali s delegací z jaderného francouzského regionu Auvergne-Rhône-Alpes vedenou viceprezidentem Phillipem Meunierem. 

Jean-Louis Guyader, starosta Charnoz-sur-Ain a předseda Sdružení obcí Plaine de l’Ain, a starostka obce Cruas Rachel Cotta přiblížila spolupráci samospráv s provozovatelem jaderné elektrárny, která nese stejné jméno - Cruas. Právě tento region pojmenovaný po řece Rhoně a po Alpách patří k nejprůmyslovějším v celé Francii. Na jejich území se nachází 14 jaderných reaktorů. Dnes žije v obci Cruas přes 3 000 obyvatel, mají tam školu, 20 obchodů, přes 70 spolků, zdravotní středisko. V souvislosti s výstavbou a provozem jaderné elektrárny se počet obyvatel zvýšil. Obce poznaly blízkost jaderného souseda v podobě financí do infrastruktury. Starostka Cotta také zmínila, že se obce v regionu setkávají několikrát ročně a zajímají se o provoz a bezpečnost jaderného zařízení. „Před několika lety naši oblast zasáhlo zemětřesení. Úřady potvrdily, že jaderná elektrárna Cruas se nepohla ani o centimetr, což dokazuje, že je postavena velmi bezpečně.“

Elektrárnu provozuje firma EDF už 40 let a nyní pracují na prodloužení její životnosti. Poblíž jaderné elektrárny se nachází průmyslový park, fotovoltaická a větrná elektrárna. V regionu působí 1 200 společností, které jsou propojené s jadernou energetikou a dohromady vytvářejí 42 000 pracovních míst. Obce v distriktu (podobné našemu okresu) dostávají do svých rozpočtů ročně 11 milionů eur z provozu elektrárny a 14 milionů eur z provozů průmyslového parku. 

Starosta Třebíče Pavel Pacal společně s dalšími starosty z okolních obcí kolem Jaderné elektrárny Dukovany představili Francouzům zdejší spolupráci s provozovatelem elektrárny.  Pro obě strany bylo přínosné pohovořit o vzájemných zkušenostech a o životě v jaderných regionech. "Rozhodně nás spojuje pozitivní vztah k jaderné energetice, která je bezemisní,“ shodli se starostové.