Naše činnost

Premiér Petr Fiala v Třebíči. Se starosty jednal o připravenosti regionu na stavbu v Dukovanech

8. dubna

Premiér Petr Fiala v Třebíči. Se starosty jednal o připravenosti regionu na stavbu v Dukovanech

V pondělí 25. března přijel do Třebíče předseda vlády Petr Fiala a také ministr dopravy Martin Kupka a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Hovořili se starosty o připravenosti regionu na výstavbu nových jaderných zdrojů v Dukovanech. Jednání se zúčastnila předsedkyně Ekoregionu 5 Petra Jílková a starosta, starosta Dukovan Miroslav Křišťál a starosta Slavětic Stanislav Kovář.

„Stavět více bloků bude levnější. Proto chceme znát cenové nabídky, abychom se mohli kvalifikovaně rozhodnout. Zajímá nás zapojení českého průmyslu a spolupráce s regionem. Tendr se nezdrží, sdělil premiér Petr Fiala na jednání se starosty a také zástupci firem, předsedou Okresní hospodářské komory Petrem Šmejkalem a předsedou Energetického Třebíčska Vítězslavem Jonášem. V souvislosti s výstavbou má ministerstvo pro místní rozvoj zodpovědnost za zpracování socio-ekonomické studie. Výsledky poskytne samosprávám do půl roku. Zaměří se na oblast školství, krizové řízení, na dopravní infrastrukturu, ubytovací kapacity, volnočasové aktivity, na zdravotnictví a další. „Socio-ekonomická studie do půl roku odpoví na to, jak výstavba nového jaderného zdroje ovlivní region a co vše bude potřeba připravit a v jaké kapacitě. Energetické Třebíčsko podobnou studii zpracovalo před deseti lety a tu jsme také poskytli k využití,“ sdělil Vítězslav Jonáš.

 

Pacal požádal vládu, aby vnímala potřeby obcí kolem elektrárny

Pavel Pacal, starosta Třebíče a člen výkonného výboru Energetického Třebíčska, premiérovi a ministrovi sdělil, že města a obce budou potřebovat, aby vláda a ministerstva vnímaly jejich potřeby související s výstavbou. „Našim úsilím je, aby stavba netrvala nekonečně dlouho, aby byl nový jaderný zdroj za deset let postavený. Všechny dopady na město by měly být udržitelné, nikoli jen dočasné.“  Premiér Petr Fiala mu odpověděl, že vláda má zájem na tom, aby se nic nezdržovalo. „Chceme vybrat co nejdříve a začít stavět tak, abychom vše stihli podle harmonogramu.“ Premiér také otevřel otázku kapacity lidských zdrojů. „Problémem bude nedostatek pracovní sil. S tím se do budoucna budeme potýkat. Už dnes je to oblast, kterou řeší každý velký investor. Aktuálně máme na českém trhu 850 000 zahraničních pracovníků. Lze předpokládat, že se budou počty navyšovat. Nesetkáváme se s žádnými problémy v oblasti bezpečnosti, ani v oblasti kulturně-sociální,“ uklidnil premiér starostu Dukovan, který pronesl obavu, aby se při výstavbě v Dukovanech neprojevila kriminalita způsobena zahraničními dělníky.

Eva Fruhwirtová