Naše činnost

Starosta Mohelna: Příští rok otevřeme nové zdravotní středisko

listopad 2021

Starosta Mohelna: Příští rok otevřeme nové zdravotní středisko

V Mohelně se pustili do rozsáhlé rekonstrukce zdravotního střediska. Na stavbu chodí každý den starosta Jiří Šanda, aby zkontroloval, jak se práce posouvají dopředu. V Mohelně bydlí na třináct set obyvatel, mají mateřskou školu, velkou základní školu s prvním a druhým stupněm sa jsou spádovou obcí.

Mohelno je velká obec a za službami za vámi dojíždí i lidí z okolí, že?

Historicky jsme spádovou obcí pro Kramolín, Kladeruby, Lhánice, Senorady. Využívají služby zdravotního střediska, děti k nám dojíždí do školy. Jezdí k nám i nakupovat a v neděli do kostela.

Pane starosto, stojíme před rozestavěnou budovou zdravotního střediska. Proč jste se rozhodli ji celou přestavět?

Budova zdravotního střediska je stará čtyřicet šest let. V druhém patře byli lékaři, v prvním byla lékárna a služby kadeřnice s pedikérkou. Byla tady rovná střecha, do které zatékalo a řešili jsme, co s tím. Budova potřebovala kompletní rekonstrukci. Navíc tu chyběl výtah, takže pro starší a imobilní pacienty to byl velký problém. Populace stárne a výtah lidé ocení.

Počítáte s tím, že bude i dále sloužit svému účelu?

Určitě ano. Bude to moderní zdravotní středisko s vybavenými ordinacemi pro lékaře. Navíc přistavujeme další patro, kde vznikne pět startovacích bytů, každý  o rozloze 40 m2. Budou určené pro mladé lidi.

Kdy jste s rekonstrukcí začali?

Letos v červnu jsme začali s tím, že jsme to celé naplánovali do třech etap.  Firma STAVOS BRNO, divize Brno 1, budovu během roku kompletně zrekonstruuje. Spolupráce s nimi je výborná. Jsem tu skoro každý den a vidím, jak práce postupují.

Počítáte s otevřením příští rok?

Příští rok v červenci. Vše bude hotové včetně zázemí, parkovištěm a parkem.

Na kolik vyjde rozpočet Mohelna nové zdravotní středisko?

Plus mínus cena s DPH už vystoupala na třicet milionu korun. Je pravda, že to zatížilo náš rozpočet, proto to řešíme etapizací na tři roky. Jsme vděčni Jaderné elektrárně Dukovany za poskytnutí finančního daru, který bude během tří let využitý na tuto budovu. Hledáme další možnosti spolufinancování, což není v dnešní době jednoduché.

Vraťme se ještě k dostupnosti lékařské péče…

Denně u nás ordinuje praktický lékař a zubní lékařka. Ženský lékař s dětskou lékařkou jsou jednou týdně. Lékárna je tady taky každý den. Kadeřnice každý den a jednou týdně pedikérka.