Naše činnost

V Třebíči řešili budoucnost regionu v souvislosti se stavbou nového jaderného zdroje

únor 2023

V Třebíči řešili budoucnost regionu v souvislosti se stavbou nového jaderného zdroje

Raději dva jaderné bloky než jeden. To zaznělo na setkání s ministrem průmyslu Jozefem Síkelou v Třebíči ve čtvrtek 2. února.  Jednání se zúčastnili i starostové z Ekoregionu 5 – Petra Jílková, Miroslav Křišťál a Vladimír Černý. 

Tématem jednání byla připravenost obcí a měst a také českých firem a především státu a ČEZ jako investora a provozovatele. Podle ministra Síkely by bylo vhodné, aby se na výstavbě bloku v Dukovanech z 60 procent podílely české firmy. Podle předsedy Energetického Třebíčska Vítězslava Jonáše je také důležité, jak rychle vláda rozhodne o datu výstavby. Nemělo by to trvat déle než v Polsku, které chce svoji první jadernou elektrárnu začít stavět v roce 2026. „Pokud budeme zaostávat za Polskem, firmy mohou přejít dělat do Polska. V žádném případě tady u firem nejsou kapacity takové, aby se mohlo dělat v Česku i Polsku. Navíc je pro nás ekonomicky výhodnější stavět v Dukovanech rovnou dva bloky,“ sdělil Jonáš. 

Třebíčského jednání se zúčastnil také vrchní ředitel pro energetiku na ministerstvu průmyslu a obchodu Tomáš Ehler, předseda Senátu Miloš Vystrčil, senátorka Hana Žáková, senátor Tomáš Třetina, Vítězslav Schrek, hejtman Kraje Vysočina, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín, předseda Okresní hospodářská komora Třebíč Petr Šmejkal a další významní hosté a členové Energetického Třebíčska.