Naše činnost

Zasedání obcí v okolí elektrárny

únor 2019

Zasedání obcí v okolí elektrárny

Ekoregion 5 na valné hromadě Energoregionu 2020. 

Ve středu 20. února se sešla valná hromada Energoregionu 2020 ve Valči. Zvolila novou radu na další čtyři roky. Zasednou v nich zástupci těchto obcí: za Brno-venkov: Ivančice, Vysoké Popovice, Nová Ves, Oslavany, Zakřany, Rosice, Zbýšov, za okres Znojmo: Hostěradice, Miroslav, Moravský Krumlov, Vémyslice, Bohutice, Vedrovice, Višňové, za okres Třebíč: Kralice nad Oslavou, Náměšť nad Oslavou, Jaroměřice nad Rokytnou, Dalešice, Valeč, Hrotovice, Studenec.

Mezi hosty byla předsedkyně Ekoregionu 5 Petra Jílková, předseda Občanské bezpečnostní komise Aleš John, předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Vladimír Měrka, předseda Energoregionu 2020, seznámil členy s aktivitami sdružení za uplynulé období. Energoregion řešil distribuci jodidových tablet, projekt komunální technika pro obce a také situaci ohledně výstavby 5. bloku.

Činnost Energoregionu 2020 ocenil hejtman Běhounek: „Region v okolí Jaderné elektrárny Dukovany je dlouhodobě konzistentní, a to je v dnešní rozbouřené společnosti poměrně vzácné. Vzkážu vám jediné – vydržte!“ Zároveň informoval o schválení nového statutu Stálého vládního výboru pro jadernou energetiku. Tomu nově předsedá premiér Andrej Babiš. Změna nastala také na pozici vládního zmocněnce pro jadernou energetiku, od února jím je Jaroslav Míl. „Připravujeme setkání se zmocněncem Mílem v regionu a budeme se ho ptát na technické detaily přípravy,“ sdělil hejtman Běhounek.

 

Uplynulé čtyři roky v kostce

Energoregion 2020 zřizuje Občanskou bezpečnostní komisi při JE Dukovany, proto přednesl prezentaci o činnosti její předseda Aleš John. „Provoz jaderné elektrárny je bez zásadních problémů,“ potvrdil. Všechny čtyři jaderné bloky v Dukovanech získaly provozní licenci na dobu neurčitou. Členové OBK se zúčastnili jako pozorovatelé cvičení Safeguard, absolvovali studijní cestu do Belgie a Holandska. „Jaderná elektrárna v Holandsku Borssele má zákonem určeno, že bude provozována 60 let a bude odstavena v roce 2033. Používá také přepracované jaderné palivo,“ popsal Aleš John. K pravidelné činnosti OBK patří setkávání s vedením elektrárny, Energetickým Třebíčskem, Ekoregionem 5 a Energoregionem 2020 a také informování veřejnosti o provozu elektrárny.

Novinkou roku 2018 bylo zavedení rychlého informování starostů a občanů pomocí SMS vedením elektrárny o neplánovaných událostech. V lednu 2019 mělo ministerstvo průmyslu ohlásit vybrané čtyři lokality pro hlubinné úložiště. To se však posunulo, protože se ještě čeká na dodání dalších geofyzikálních dat. Změna nastala také na pozici vládního zmocněnce.

Povrchové úložiště v elektrárně

V areálu jaderné elektrárny se nachází povrchové úložiště radioaktivních odpadů, které provozuje SÚRAO.  Úložiště je zaplněno z 22 % odpadem z provozu Dukovany. Je zde tedy prostor pro ukládání i z provozu nového jaderného zdroje.  Úložiště je pouze pro odpad z jaderných elektráren. 

Partnerem Energoregionu je Energetické Třebíčsko

Energetické Třebíčsko vyvíjí aktivity od roku 2013. Intenzivně řeší situaci v přípravě výstavby nových jaderných zdrojů. Uspořádalo kulaté stoly s potenciálními dodavateli výstavby, starostové i firmy měli možnost se se zahraničními firmami bavit o jejich plánech, projektu i podpoře regionu. Připravuje také semináře pro studenty, kde se snaží mladým lidem přiblížit jádro a představit je jako „sexy“ obor. Velký kus práce je vidět za předsedou Vítězslavem Jonášem, který se účastní jednání, seminářů a konferencí týkající se jaderné energetiky.

 

Eva Fruhwirtova 

 

 

Zástupci obcí ve Valči Hostem byl hejtman Jiří Běhounek