Naše činnost

Zúčastnili jsme se rady Energoregionu 2020

květen 2018

Zúčastnili jsme se rady Energoregionu 2020

Ve čtvrtek 10. května se v Náměšti nad Oslavou uskutečnila rada Energoregionu 2020. 

Na programu jednání byla informace o provozu JE Dukovany pohledem bezpečnostní komise. Prostor byl také věnován připravované konferenci v Senátu na téma Stav plnění Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky a s tím také situaci ohledně přípravy výstavby nových jaderných bloků.

Předseda Vladimír Měrka informoval o řešení roznosu jodových tablet ve 20km pásmu.  S novým Atomovým zákonem došlo ke změně odpovědnosti za jodovou profylaxi (výměnu jodových tablet v zóně havarijního plánování). Původně jodová profylaxe spadala do působnosti ČEZ. Tablety pořídil ČEZ, dovezl je na obecní úřady a dal obcím 5 Kč na obyvatele na jejich distribuci. Obce z těchto peněz financovaly lidi, kteří zajistili distribuci k obyvatelům. Jodové tablety se vydávají proti podpisu, což je nutné provádět osobně, a odebírají se prošlé. S novým Atomovým zákonem jodová profylaxe přešla na kraje a hasičské sbory a ty ji obratem přehrály na obce, avšak bez finančního zajištění. Jde cca o půl milionu korun – v zóně havarijního plánování má trvalé bydliště mírně přes 90 000 lidí. 

Distribuce měla proběhnout do března 2018. Díky příspěvku ČEZ se podařilo zajistit do obcí tablety. "Jsem velmi rád, že nám ČEZ pomohl a tuto situaci nebral na lehkou váhu. Do budoucna budeme přemýšlet, jak to dál řešit," sdělil.